Dámská posilovna pro ženy Praha

Ladies Fitness centrum Praha 5 - Smíchov

Posilovna pro ženy Ladies Fitness

Naše klimatizovaná posilovna je vybavena posilovacími stroji, lavičkami a činkami, se kterými můžete procvičit všechny svalové partie. U každého stroje naleznete popis všech cviků, které se dají na daném stroji cvičit, včetně fotografií, což umožňuje bezproblémovou orientaci i méně zkušeným klientkám, které tvoří cca 90% nově příchozích.


Naše aerobní zóna

Naše aerobní zóna je vybavena rotopedy, které jsou idealní na podporu spalování tuků a oproti běhacím pásům, steperům nebo elipticalům nezatěžují klouby dolních končetin. Při použití rotopedu sedíte, čímž nenamáháte klouby tlakem své váhy a oproti běhacím pásům nedochází ani k nárazům způsobených došlapem nohy na pás. Efektivita spalování tuků je shodná. Podstatná je totiž doba spalování a tepová frekvence.



Proč posilovací trénink

Posilovací trénink umožňuje ženám tak dokonale odbourat tuk, zpevnit a vytvarovat si postavu jak to není možné žádným jiným sportem nebo aktivitou!

Ženy mají od přírody méně svalů, více zásobního tuku a tím pádem i nižší hodnotu bazálního metabolismu.

Navíc jejich zaměstnání je většinou sedavé (sekretářky, účetní, úřednice), proto mají větší problémy s nadváhou a obezitou. Přitom pěkná postava hraje v životě ženy v mnohých případech významnější roli než v životě muže.

Ženy jsou ze všech stran bombardovány různými nesmyslnými dietami a aerobními aktivitami se zbytečně vysokým energetickým výdajem, aby dosáhly zaručeného poklesu hmotnosti. Problém žen je, ale v nízké hodnotě aktivní tělesné hmoty, která s nízkým a nevyváženým příjmem stravy ještě klesá a vysoký kalorický výdaj nevhodnou aktivitou celou situaci ještě zhoršuje. Prevencí svalových ztrát je v dnešní době posilování.

Množství svalové hmoty úzce souvisí s hodnotou bazálního metabolismu. Čím více aktivní hmoty-svalů budeme mít, tím se nám bude lépe „spalovat".Pro posílení svalové hmoty, a tím zvýšení bazálního metabolismu bychom měli zvolit anaerobní zátěžovou aktivitu - posilování a pro ještě větší umocnění spalování uloženého tuku zařadit tzv. aerobní aktivitu, vykonávanou, ale při nižší tepové frekveci ideálně ráno nalačno nebo ihned po posilovacím tréninku.

Posilovna pro ženy, Praha 5 - Anděl

Jaké svalové skupiny by měly ženy především posilovat


Výhody posilování pro ženy

Pár slov o bazálním metabolismu

Bazální metabolismus je energie, kterou organismus každodenně spotřebuje na základní fungování za normální vnější teploty a za fyzického i psychického klidu (zjednodušeně řečeno energie potřebná na to, aby vám v cévách vůbec proudila krev, dýchací svaly zajišťovaly dostatečný příjem kyslíku dýcháním, fungoval mozek a všechny orgány, látková výměna v buňkách, imunitní funkce organismu, obnova pokožky, nehtů atd.).

Velikost bazálního metabolismu je závislá mimojiné na věku, pohlaví, výšce, tělesném povrchu, ale především na aktivní tělesné hmotě (celková hmotnost minus obsah tuku v těle). Z toho nám vyplívá, že na rozdíl od tukové tkáně, která příliš energie nespotřebuje, svalová hmota co do procentuálního složení těla největším způsobem určuje, kolik energie za den lidově řečeno spálíme.

Většina z Vás jistě již nyní vytušila, co má společného trénink v posilovně a bazální metabolismus - ano, právě posilovacím tréninkem zvyšujete procentuální složení aktivní tělesné hmoty svého těla a tím i množství energie, kterou váš organismus každodenně spálí.


Jak si toto ještě lépe představit v praxi?

Jednoduchým příkladem - představte si, že do potu v tváři se poctivě několik hodin týdně věnujete nějaké aerobní aktivitě, přičemž, ale své tukové zásoby spalujete vždy jen maximálně po dobu, co aerobní aktivitu provádíte (tzn. většinou ne déle než 45-60 min.).

Naproti tomu, pokud si pravidelným posilovacím tréninkem zvýšíte svůj bazální metabolismus, spalujete tuky nejen po návratu z tréninku při sledování televize nebo čtení, ale i v průběhu celého spaní a druhý den při sezení ve škole či v zaměstnání!

Bazální metabolismus je zvýšený po každém tréninku cca 36 - 48 hodin, což znamená, že nejideálnější je pro ženu absolvovat 3× týdně vhodný kondiční posilovací trénink.

Aerobní aktivita

Abychom ještě více spalovali tuky, zlepšili fyzickou kondici, je dobré zvolit i pohybovou aktivitu aerobního charakteru. Nejideálnější je jízda na rotopedu, stepperu, eliptickém trenažeru nebo běh na běhacím pásu.

Nejefektivnější způsob, jak spalovat tuky je udržet tělo ve středně intenzivním pohybu po delší dobu, minimálně 30 minut.Po 15 až 20 minutách, v závislosti na intenzitě cvičení, začíná tělo spalovat tuk. Úplně ideální je cvičit třikrát týdně po dobu asi 45-ti minut.

Důležité je, abychom se hýbali pravidelně. Doporučuje se cvičit při 65 - 85 % maximální tepové frekvence. Dá se to jednoduše vypočítat 220 - věk a z toho 65% pro spodní hranici a 85% pro horní hranici. Je to asi takové tempo, kdy v průběhu zátěže můžeme bez větších problémů mluvit, ne však vyprávět.

Začátečníci by se měli držet spodní hranice doporučené tepové frekvence, naopak trénovaní jedinci by měli dodržovat horní hranici. Pokud zvolíme intenzitu pohybu příliš nízkou, neovlivní to látkovou přeměnu a k úbytku nedochází.

Pokud cvičíme intenzivněji a máme tep nad horní hranicí, spalujeme převážně sacharidy, odbouráváme svalovou hmotu a zatěžujeme oběhový systém.

Nevhodná aerobní aktivita pro hubnutí

Bohužel jsou to právě ty dnes nejvíce populární aktivity s vysokým energetickým výdajem - zumba, aerobic, heat, spinninkg atd.

Problém je v příliš vysoké tepové frekvenci, kterou při těchto aktivitách cvičící mají. V jejím důsledku pak tělo nelikviduje tukové zásoby, ale využívá rychlejší zdroj energie ze sacharidů a ze svalové bílkoviny, kterou tímto odbourává.

To znamená, že člověk sice vydá velké množství energie, ztratí trochu na váze, ale neztrácí tuk, ale svaly!

Proto jsou tyto aktivity vhodné pro vytrvalostní sportovce a pro lidi, kteří potřebují vylepšit svou fyzičku, ale pouze při současném dostatečném kalorickém příjmu.

Mýtus: Posilování s činkami není vhodné pro ženy

Z posilování rostou velké svaly

Vzhledem k tomu, že ženské tělo nemůže přirozeně produkovat tolik testosteronu (jeden z hlavních hormonů zodpovědný za růst svalové hmoty) jako mužské, je nemožné, abyste si posilováním vybudovala stejné svaly jako muži.

Za vznikem a udržováním tohoto mýtu stojí především profesionální kulturistky, které skutečně mají mužské rysy. Nicméně většina z těchto žen bohužel užívá anabolické steroidy (syntetický testosteron), které právě stojí za vysokým stupněm maskulinity. Běžné posilování z Vás rozhodně mužatku neudělá.

Ženy při hubnutí potřebují jen aerobní aktivitu

Při hubnutí pouze s aerobní aktivitou nevystačíte. Pokud nebudete posilovat, ztratíte svalovou hmotu.

Ženy, které se při formování postavy soustředí pouze na aerobní činnost, jen velmi obtížně dosáhnou postavy, po které touží. Navíc svalová hmota spaluje víc kalorií a budete rychleji hubnout.

Ačkoliv je trénink ve fitcentrech v dnešní době již běžnou záležitostí jak pro muže, tak i pro ženy, často se setkáváme zejména mezi ženami s velmi rozporuplnými názory na vhodnost zařazení posilovacího tréninku, proto stále velké množství návštěvnic fitcenter tráví svůj trénink zejména v aerobní zóně na stepperech, rotopedech, eliptických trenažérech či běžících pásech a když vůbec někdy vstoupí i mezi činky a posilovací stroje, tak je to maximálně na závěr tréninku kvůli nějakému cviku na břišní svaly.

Proč se nebát toho, že by se z Vás posilováním stala kulturistka

Za svalový objem jsou zodpovědné hlavně mužské pohlavní hormony, pro jednoduchost si uveďme nejznámější - testosteron. Jenže organismus ženy má přirozeně patnáctkrát méně těchto hormonů než organismus muže, proto posilovací trénink u žen formuje spíše svalovou definici a pevnost svalových partií, nežli nárůst svalových objemů. Pokud Vás teď napadne, že neříkám pravdu, protože jste na vlastní oči viděli v časopisech nebo na internetu fotografie kulturistek s nehezky objemnými svalovými partiemi, vězte, že je to právě tím, že tyto sportovkyně doplňují tyto mužské pohlavní hormony (testosteron a jeho deriváty) nepřirozenou cestou (ano, mám na mysli anabolické steroidy) až na hladinu „mužských hodnot", kdy ovšem kromě „mužských" svalových objemů získávají i další mužské rysy - právě odtud pocházejí anekdoty o vousatých kulturistkách s hlubokým hlasem...

Dalším důvodem, proč se z Vás nestane tréninkem v posilovně kulturistka je fakt, že velmi záleží na stylu, jakým v posilovně budete trénovat. Tak jako zakoupením lyží a výletem s partnerem do Krkonoš se z Vás automaticky nestane závodnice v superobřím slalomu, tak stejně návštěva posilovny z Vás automaticky neudělá kulturistku. Je důležité si uvědomit, že k největšímu nárůstu svalů (svalové hypertrofii) dochází posilováním v rozsahu 3 - 5 opakování v sérii s těžkou váhou. Z toho vyplývá, že obecně doporučovaný trénink pro ženu v rozsahu 15 - 20 opakování v sérii má zanedbatelný efekt na nárůst svalových objemů.

Akonečně posledním důvodem je i výživa, ze které se svaly tvoří. Přestože někdy to vypadá, že kulturisté mají své svaly „nafouknuté", tak opravdu je nemají ze vzduchu, ale jako všichni ostatní lidé na planetě zejména z bílkovin a sacharidů (a pochopitelně z vody). Aby takových svalových objemů dosáhli, musí denně konzumovat až kilogram masa (!!!), hromady vajec, výjimkou mezi nimi není ani půl kilogramu tvarohu a spousty proteinových koktejlů. K tomu pak opět denně alespoň kilogram rýže nebo těstovin, bezpočet piškotů nebo racio chlebíků a sacharidových koktejlů. To vše je potřeba k tomu, aby měl vůbec organismus kulturisty dostatek „stavebních cihel", aby svalové objemy měl z čeho stavět.

Která z vás dívek a žen se však stravuje takovým způsobem?

Takže si vše shrňme ještě jednou ve stručnosti na závěr!

Obávat se, že se z vás tréninkem v posilovně stane kulturistka s nehezkým nárůstem svalových objemů, by bylo oprávněné v momentu, kdy byste svaly pro růst objemů stimulovali těžkým tréninkem v rozsahu 3 - 5 opakování s maximálními váhami, vyživovali své svaly kilogramy masa a tucty vajec každý den a ještě tento růst svalových objemů urychlovali užíváním nedovolených anabolických steroidů.

Že ani jeden z těchto třech aspektů běžně neděláte? Proč se pak tedy tréninku v posilovně obávat?

Kdyby to bylo tak jednoduché, jak si mnoho z vás představuje, byl by kulturista každý, kdo sáhne na činku, ale jak sami víte, to se ve fitcentrech neděje.

Závěrem

Přiměřené posilování je tedy pro ženy velice vhodné. Na tom se shoduje většina renomovaných autorit i publikací. Ty jsou zaměřené na úzký vztah úbytku svalové síly u žen a jeho vliv na zdravotní stav. Někteří autoři dokonce tvrdí, že ženy by měly posilovat více než muži.

Některé publikace z oblasti fitness popisují současná fitness centra jako moderní typy společenských center, v nichž se lidé schází proto, aby pozitivně ovlivnili svoje zdraví a tvar svého těla. Rozvoj fitness a vše, co k němu patří slaví celosvětový úspěch, který s mírným zpožděním přichází také k nám.

Posilování je prostě fajn činnost, která se hodí jak pro dospívající, tak i pro dospělé a seniory obou pohlaví. Samotné posilování není kulturistika, které se mnoho lidí děsí, kulturistika je sport. Takže se nemusíte bát, že budete mít posilováním přebujelé svaly, pokud Váš trénink na toto nebude cílit.

Takže dámy, které ještě stále váháte s návštěvou fitness centra, svalů se opravdu netřeba obávat :-)

Newsletter

Ladies Fitness